Rok Szkolny 2018/2019
* POMAGAMY ZUZI
Na początku lipca 2019 r. zostały odebrane nakrętki i przekazane wspaniałej i dzielnej Zuzi. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbieranie tego cennego daru: uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły. Dziękujemy Panu Słwawomirowi Przyłuckiemu i jego pomocnikowi za odbiór i przewóz nakrętek.
* UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Dnia 19 czerwca br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Przybyli na uroczystość uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy ósmej pod kierunkiem Pani Beaty Maślak. Jest to pierwszy rok, w którym żegnamy klasę ósmą. W czasie apelu dokonano wręczenia nagród najlepszym absolwentom oraz pozostałym uczniom z najwyższa średnią:
- Adam Orzechowski – kl. IV, średnia 5,18
- Nikodem Wasilewski – kl. IV, średnia 5,18
- Wiktoria Węglewska – kl. IV – średnia 5,36 - nagroda wójta Gminy Pani Anety Kołudy
- Magdalena Rębas – kl. IV, średnia 5,18
- Sandra Kołodziejczyk – kl. IV, średnia 5,18
- Katarzyna Wisłocka – kl. V , średnia 5,33 - nagroda wójta Gminy Pani Anety Kołudy
- Zofia Kawecka, kl. V, średnia 4,75
- Antoni Kaczmarek, kl. V, średnia 4,83
- Daria Dawicka, kl. V, średnia 4,75
- Hanna Juszczak, kl. V I, średnia 5,18
- Wiktor Serek, Kl. VI, średnia 4,9
- Natalia Kołodziejczyk, kl. VI, średnia 5,27
- Zuzanna Potaczek, kl. VI, średnia 5,0
- Emilia Mehmedov, kl. VI, średnia 4,9
- Milena Kiełducka, kl. VII, średnia 5,07
- Mikołaj Nowak, kl. VII, średnia 4,93
- Dorota Florczak, kl. VIII, średnia 5,5 - nagroda wójta Gminy Pani Anety Kołudy
- Anna Kuźniak, kl. VIII, średnia 5,22
Za wybitne osiągnięcie w roku szkolnym 2018/2019 ufundował nagrodę Wicestarosta powiatu choszczeńskiego - Pan Pawł Szuber, otrzymała ją Milena Kiełducka za udział w finale Ogólnopolskim Konkursie poezji pt. „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…”. Za godne reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach została przekazana nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łasku Pani Dyrektor Małgorzaty Kowalskiej dla uczennicy klasy ósmej Annie Kuźniak .
Za najwyższą średnią nagrodę otrzymała w roku szkolnym 2018/2019 w postaci bonu 100 zł przekazanego przez Przewodniczącą Rady Gminy – Pani Beatę Radziszewicz, uczennica klasy ósmej Dorota Florczak – średnia 5,50
Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radną Gminy – Paną Annę Jankowską – oraz Radę Rodziców dla uczniów z bardzo dobrymi wynikami w nauce.
Nagrody książkowe za frekwencję otrzymały uczennice:
- Amelia Kwiatkowska – klasa 3
- Zuzanna Trusewicz – klasa 8
- Anna Kuźniak - klasa 8
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne życzy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niesamowitych wrażeń i dobrego humoru.
* POMAGAMY!!!!
Przez cały rok szkolny Samorząd Uczniowski ze Szkolnym Wolontriatem organizowali akcje mające na celu pomoc innym. Udało się zebrać 334 kg plastikowych nakrętek, a rekord pobiły przedszkolaki gromadząc 82,28 kg. Szkoła brała udział w akcji Góra Grosza, gdzie po zważeniu okazało się, żę uczniowie zebrali 42 kg i znowu rekord pobił oddział przedszkolny - 29,78 kg. Uczniowie zbierali karmę dla zwierzaków, która została przekazana do schroniska. Możemy być dumni z naszych wychowanków, którzy na los innych nie są obojętni. Szczególne podziękowania należą się opiekunom SU - Pani Karolinie Rębas oraz Szkolnego Wolontariatu - Annie Janiak.
* WIECZOREK POŻEGNALNY ÓSMOKLASISTÓW
We wtorkowy wieczór, tj. 18.06.2019 r. uczniowie klasy ósmej i siódmej, ich rodzice, nauczciele i zaproszeni goście spotkali się w świetlicy wiejskiej w Breniu na wieczorku pożegnalnym zorganizowanym przez rodziców uczniów klasy VIII. Uczniowie podziekowali za trud włożony w wychowanie i nauczanie przez rodziców i nauczycieli. Po smacznym poczęstunku bawili się wspólnie z młodszymi kolegami.
* ZAWODY WĘDKARSKIE
Od wielu lat dla uczniów i ich rodziców Szkoła Podstawowa w Łasku z PZW Wygonie organizuje zawody wędkarskie, tym razem na ośrodku wczasowym nad jeziorem Długim. Spotkanie miło miejsce 17.06.2019 r. w którym udził wzięło 40 uczestników, od oddziału przedszkolnego do klasy ósmej. Dużą atrakcją dla uczestników był udział Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierzwniku. Strażacy zorganizowali przejażdżki łodzią ratunkową oraz pokaz zarybiania przez PZW Wygon. Po zakończonych połowach uczestnicy mogli się posilić kiełbaską z rożna oraz poczęstować słodyczami. Na zakończenie zostały rozdane nagrody dla zwycięzców oraz uczestników. Dziękujemy bardzo PZW w Wygonie. Związek od lat pomaga w organizacji różnych działań i liczymy, że spotkamy się rok.
* BEZPIECZNE WAKACJE
Uczniowie pod opieką pedagoga szkolnego przedstawili młodszym kolegom główne zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie wakacji. Po prezentacji uczniów wystąpił dzielnicowy Pan Michał Szymanowski, który szczegłówo poinformował uczniów o niebezpieczeństwach i jak się zabezpieczyć przed nimi.
Po spotkaniu ze wszystkimi uczniami, odbyło się spotkanie z klasaą VII, krórego głównym celem było przekazanie przepisów prawa wynikających z stosowania sustancji zabronionych.
* POROZMAWIAJMY O ZDROWIU
Uczniowie klasy VII mieli możliwość porozmawiania o ryzykownych i niebezpiecznych zachowaniach dla zdrowia z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Choszcznie z Panią Mirosławą Meksułą. Uczniowie przyswajali teorię oraz brali udział w ćwiczeniach praktycznych. Po spotkaniu wiedzą gdzie mogą szukać pomocy, gdy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone. Ważnym elementem jest świadomość konsekwencji prawnych wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych oraz uprawnie policji wobec nieletniego sprawcy czynu karalnego.
* EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
Dnia 03 czerwca 2019 roku odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny na kartę rowerową. Po zaliczeniu przez uczniów części teoretycznej dotyczącej przepisów prawa o ruchu drogowym uczniowie musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze po torze. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali policjanci z posterunku w Bierzwniku. Pomimo stresu związanego z przystąpieniem do egzaminu wszystkim uczniom udało się zdać i już w najbliższym czasie otrzymają upragnione karty rowerowe
Rowerzystom i opiekunowi gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!
* DZIEŃ DZIECKA
Dnia 31 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łasku odbyła się impreza związana z Dniem Dziecka. Wtym roku, jak od wielu lat, działania w tym dniu były nastawione na ruch. Pan Krystian Migdalski oraz Marek Szymanowski przygotowali "Marsz na orientację". Głóny cel imprezy to integracja grupy, poszerzanie wiedzy i umiejętności, praca w grupach i to wszystko znacząco wpłynęło na atrakcyjność tego dnia. Uczniowie musieli na stacjach odpowiadać na pytania, wykonywać polecenia zgodnie z instrukcją. W zabawie wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, pracownicy, nauczyciele oraz rodzice z grupy ZITRiN. Po zakończonych zmaganiach uczestnicy mogli się poczęstować słodkościami, lodami i kiełbaską z rożna. Całość uatrakcyjniły wypieki Rady Rodziców, która przygotowała przepyszne muffinki o różnych smakach, za które społeczność szkolna gorąco dziękujemy.
* DNI OTWARTE W SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH
Uczniowie klasy 8 pod okiem Pani Karoliny Rębas wzięli udział w "Dniach Otwartych" szkół ponadpodstawowych w Choszcznie.17 maja odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich, a 21 maja w Zespole Szkół nr 1 im. Bolesława Krzywoustego.Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia warsztatów zawodowych, klas lekcyjnych, zapoznanie się z ofertami i bazą szkoły oraz nauczycielami prowadzącymi dany. Uczniowie nawiązali nowe kontakty rówieśnicze.* SPOTKANIE Z RODZICAMI
W czwartek, tj. 23.05.2019 r. w szkole odbyło się spotkanie rodziców z policjantem i wychowawcami, którego głównym tematem było przekazanie rodzicom procedur bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, przekazanie informacji o instytucjach i osobach, do których można się zgłosić o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno – pedagogicznej i wychowawczej. W spotkaniu uczestniczył dzielnicowy asp. Michał Szymanowski, który przybliżył ww problematykę. Na spotkaniach klasowych rodzice mogli się wypowiedzieć na temat - jaką formę ma przyjąć tzw. anonimowa skrzynka dla rodziców na sygnały. Rada Rodziców z przewodniczącą Panią Iwoną Kamińską zgodnie stwierdziła, że odpowiada im droga mailowa. W związku z powyższym, informuję, że wszelkie niepokojące ich sygnały mogą przekazywać na adres: sp_lasko@op.pl.
* ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
W naszej szkole 17 maja 2019 r. odbyły się obchody Dnia Ziemi. Uczniowie w tym dniu szczególnie mocno promowali ekologiczne postawy. W szkole miały miejsce liczne konkursy związane z obchodami. W organizację włączyły się zakłady i organizacje działające na terenie naszej gminy i województwa. Szczególnie chcielibyśmy podziękować Nadleśnictwu w Bierzwniku oraz Nadleśnictwu w Drawnie za przekazanie nagród dla uczestników bez których konkursy byłyby mało atrakcyjne. Pani Anna Janiak i Justyna Kukwa przeprowadziły konkurs wiedzy dla klas 1-3 - Wiedzy o lesie. Natomiast Pan Adam Deneka, Edyta Kiełducka i Małgorzata Kowalska byli członkiem jury w IX Konkursie Piosenki Ekologicznej, w którym wzięło udział 24 uczestników. Organizatorem zmagań była Pani Aneta Pilipaka. Szczególnie mocno chcielibyśmy podziękować Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu z Wygonu oraz Panu prezesowi Władysławowi Tyczewskiemu, które zasponsorowało nagrody do konkursu wiedzy o wędkowaniu. Pytania do konkursu ułożyła Pani Elżbieta Fraszczyk, która przeprowadziła konkurs dla klas I -III i IV - VIII. Konkurs cieszył się dużą popularnością a wiedza uczniów była duża. W ramach obchodów Dnia Ziemi odbył się również konkurs plastyczny –Trzymaj formę ora konkurs wiedzy o Parkach narodowych Opiekun i organizator Pan Marek Szymanowski wręczył nagrody zwycięzcą z dyrektorem szkoły Panią Małgorzata Kowalską. Całość imprezy zakończyła wspólna biesiada całej społeczności szkolnej. PZW Wygon zasponsorował kiełbaski i napoje dla wszystkich.
Dziękujemy bardzo za współpracę
dyrektor szkoły Małgorzata Kowalska
WARSZTATY PROFILAKTYCZNO – ROZWOJOWE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
Pan Karol Wąchała z Pracowni Psychologiczno – Terapeutycznej KARNEOL 3 kwietnia 2019 r. przeprowadził dla uczniów i rodziców warsztaty profilaktyczne i rozwojowe.
Warsztaty:- Kl. VII i VIII - warsztaty rozwojowe – „Cały ja”, podejmowanie trudnych decyzji, próby samooceny, poczucie własnej wartości, poszukanie mocnych i słabych stron.
- Kl. V i VI – warsztaty profilaktyczne – „ W grupie siła”, szukanie przyczyn wykluczenia społecznego, konsekwencje i przeciwdziałanie.
- Kl. IV – warsztaty profilaktyczne – Przyjazna nauka”, jak efektywnie się uczyć, sposoby uczenia się, poznanie technik efektywnego uczenia się, diagnoza własnego typu uczenia się.
Podsumowaniem dnia było szkolenie dla rodziców, które podejmowało bardzo ważny problem - „ Cyberprzemoc, uzależnienie od Internetu”.
Uczniowie i rodzice ocenili warsztaty na pięć i oczekują dalszych podobnych zajęć.
WSPÓŁPRACA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W ŁASKU Z NADLEŚNICTWEM BIERZWNIK
W piątek, tj. 29.03.2019 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łasku uczestniczyli w akcji sadzenia lasu. Był to element edukacji przyrodniczej opartej na współpracy z Nadleśnictwem Bierzwnik. Sadzenie lasu przez uczniów VIII i VII klasy miało miejsce w leśnictwie Wygon pod czujnym okiem Pana leśniczego Marka Biskupskiego. W ramach akcji odbyła się pogadanka na temat ochrony przyrody oraz konieczności sadzenia nowych obszarów leśnych. Inżynier nadzoru, Pan Piotr Skwarna, leśniczy i podleśniczy leśnictwa Wygon przeprowadzili szkolenie na temat sadzenia i zachowania zasad bezpieczeństwa. Ciężką pracę zakończyło ognisko i pieczone kiełbaski. Wszyscy uczniowie są chętni do wzięcia udziału w następnej takiej akcji.
ZIELONA SZKOŁA - JODŁÓWKA TUCHOWSKA
W dniach 25.02.2019 - 03.03.2019 r. w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej nasi uczniowie byli na Zielonej Szkole. W trakcie pobytu były zorganizowane wszechstronne działania, które łączyły formy turystyczne z programami edukacyjnymi, integrację, zajęcia rekreacyjno-sportowe. W trakcie pobytu uczestnicy mogli korzystać z siłowni, sali gier i zabaw, sali komputerowej z drukarką 3D, świetlicy. Pod czujną opieką organizatora – Pani Beaty Maślak oraz opiekunów - Pani Edyty Kiełduckiej, Pani Anety Pilipaki oraz Pana Marka Szymanowskiego uczestnicy zwiedzili skansen archeologiczny „ Karpacka Troja”, kopalnię soli w Bochni, Krynicę. Mieli zajęcia z edukacji regionalnej, ekologicznej, krajoznawczej, zajęcia kulturalno – rozrywkowe.
Wszyscy uczestnicy wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.
BEZPIECZNE FERIE
Ferie są po to aby uczeń odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brakuje czasu. W dniu 24 stycznia 2019r. odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łasku z dzielnicowym asp. Michałem Szymanowskim, który w ciekawy sposób przedstawił zagrożenia płynące z zabaw na świeżym powietrzu oraz jak bezpiecznie spędzać wolny czas. Przed pogadanką policjanta uczniowie przygotowani przez Panią pedagog Annę Janiak w postaci prezentacji multimedialnej przekazali zagrożenia płynące z zabaw na śniegu i lodzie.
Pamiętaj!
- KLUCZE do mieszkania chowaj pod ubraniem,
-NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania,
-NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny,
-NIE ufaj osobom obcym,
-NIE bierz od nich proponowanych słodyczy,
-NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu,
-NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych,
-BAW się tylko w miejscach przeznaczonych do zabawy,
-NIE rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna,
-NIE ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece,
-NIE zjeżdżaj na sankach na ulice i torowiska,
-NIE doczepiaj sanek do samochodu,
-NIE oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów.
Po spotkaniu ze wszystkimi uczniami odbyła się pogadanka ze starszymi klasami na temat: Przemoc w Internecie, przemoc fizyczna i psychiczna – a przepisy prawa. Uczniowie poznali się jakie grożą konsekwencje za nieprzestrzeganie prawa.
POMAGAMY - ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA DO SCHRONISKA ZAKOŃCZONA
Dobiegła końca nasza świąteczna akcja zbiórki karmy i nie tylko dla zwierzaków ze schroniska. Udało się przewieźć dużą ilość uzbieranej karmy, kocyki i coś miękkiego do spania przez naszą społeczność. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom o wielkich sercach, którzy włączyli się w zbiórkę i przynosili różne rzeczy dla psów i kotów. A to wszystko dzięki Wam! Uczniowie - wolntariusze pod opieką Pani Anny Janiak i członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pani Karoliny Rębas z wielką ochotą i radością pomagali zbierać i pakować zebrane dary. Dnia 20 grudnia 2018 r. ich przedstawiciele w towarzystwie nauczycieli - Pani Ani Janiak i Karoliny Rębas oficjalnie przekazali dary do Schroniska. Pracownicy placówki złożyli serdeczne podziękowania za Wielkie serca naszych uczniów i rodziców. A my deklarujemy, że nadal będziemy pomagać.
Dar bożonarodzeniowy
Uczniowie klasy 5 z wychowawcą przekazali dla pracowników naszej szkoły wspaniały dar bożonarodzeniowy. Samodzielnie wykonali plakaty, na których znajdują się wizerunki wszystkich pracowników. Dziękujemy bardzo za tak miły i kreatyny prezent.
Małgorzata Kowalska - dyrektor szkoły
"Tropem historii" - konferencja w Międzyzdrojach
W dniu 14.12.2018 r. młodzi badacze w składzie: - Ernest Wyrzykowski – kl. 8, Jakub Jarmarkiewicz – kl. 7, Natalia Kołodziejczyk - kl. 6, Anna Kuźniak – kl. 8, Aleksandra Kowalska – kl. 8, Milena Kiełducka - kl. 7, Lena Biskupska -kl. 7, Zuzanna Trusewicz – kl.8, Sebastian Buda – kl. 8, Wiktor Kraszewski – kl.7, Igor Szewczyk – kl. 7, Zuzanna Potaczek – kl. 6, Dorota Florczak – kl. 8, Hanna Juszczak – kl. 6, Zuzanna Kamińska - kl. 7 z opiekunem Panią Małgorzatą Kowalską wzięli udział w konferencji w Międzyzdrojach podsumowującej projekt etnograficzny „Tutejsi – tradycje kulturowe Pomorza Zachodniego”, który realizowany był w okresie od września do grudnia 2018 r. Projekt miał na celu odnalezienie oraz upublicznienie tradycji i kultury regionu Pomorza Zachodniego – odkrycie zwyczajów, obrzędów, rękodzieła i muzyki jego mieszkańców. Młodzież przygotowała prezentację prac wykonanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łasku i częstowała piernikami wykonanymi przez Panią W. Grochulską .
Ernest Wyrzykowski i Igor Szewczyk efekty naszej pracy przedstawili w filmie, który mogli obejrzeć wszyscy uczestnicy konferencji z 15 szkół województwa zachodniopomorskiego.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym, wyznaczyła dzień 5 grudnia jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym czasie na całym świecie odbywa się mnóstwo spotkań, imprez okolicznościowych, których celem jest podziękowanie wolontariuszom za ich pomoc.
W naszej szkole również jest wolontariat, w którego szeregach działa 21 wolontariuszy z klasy 4, 6, 7 i 8. Opiekunem jest p. Anna Janiak. Naszym celem jest niesienie pomocy potrzebującym mieszkającym obok nas lub w naszym pobliżu.
Bardzo ściśle współpracujemy z Samorządem Uczniowskim. Nasza działalność jest widoczna na terenie naszej szkoły.
Wspólnie zorganizowaliśmy:
- akcję Szlachetna Paczka, której celem jest zbiórka żywności, zabawek, środków czystości dla rodzin najbardziej potrzebujących z naszej szkoły oraz mieszkających obok nas,
- Paczka dla psiaczka- zbiórka starych koców, ręczników, pościeli, kołder itp. Dla podopiecznych Schroniska dla zwierząt w miejscowości Młodolino.
- Wykonanie kartek bożonarodzeniowych i napisanie życzeń dla osób starszych i samotnych. Odwiedzimy te osoby w ich domach i8 podzielimy się opłatkiem.
Jeżeli ktoś z Was pragnie do nas dołączyć, to serdecznie zapraszamy.
Jak to pięknie powiedział Jan Paweł II
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”
Wolontariusze Szkoły Podstawowej im. Janusz Korczaka w Łasku.
1. Trusewicz Zuzanna
2. Florczak Dorota
3. Florczak Joanna
4. Bąk Wiktoria
5. Szewczyk Magdalena
6. Szewczyk Igor
7. Kraszewski Wiktor
8. Piechocki Kacper
9. Kołodziejczyk Natalia
10. Potaczek Zuzanna
11. Kuźniak Anna
12.Zimna Amelia
13. Kiełducka Milena
14. Biskupska Lena
15. Juszczak Hanna
16. Kamińska Zuzanna
17. Kowalska Aleksandra
18. Rębas Magdalena
19. Kołodziejczyk Sandra
20. Węglewska Wiktoria
21. Nowak Mikołaj
" Tutejsi - Tradycje kulturowe Pomorza Zachodniego"
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łasku bierze udział w projekcie etnograficznym „Tutejsi – tradycje kulturowe Pomorza Zachodniego”, który realizowany jest w okresie od września do grudnia 2018 r.
Projekt ma na celu odnalezienie oraz upublicznienie tradycji i kultury regionu Pomorza Zachodniego – odkrycie zwyczajów, obrzędów, rękodzieła i muzyki jego mieszkańców. Projekt adresowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenach wiejskich województwa zachodniopomorskiego oraz ich nauczycieli. Uczniowie wcielają się w rolę młodych badaczy kultury i tradycji w swoim najbliższym otoczeniu.
W ramach projektu m.in.:
· zorganizowane zostało szkolenie metodyczne dla nauczycieli w Grodnie k. Międzyzdrojów,
· pod okiem nauczyciela Małgorzaty Kowalskiej odbywają się pozalekcyjne badania terenowe, prowadzone przez uczniów na terenie gminy,
· 14 grudnia 2018 w Grodnie k. Międzyzdrojów zorganizowana zostanie Konferencja Młodych Naukowców, gdzie uczniowie przedstawią wyniki swoich badań,
Młodzi badacze to:
- Ernest Wyrzykowski – kl. 8
- Jakub Jarmarkiewicz – kl. 7
- Natalia Kołodziejczyk - kl. 6
- Anna Kuźniak – kl. 8
- Aleksandra Kowalska – kl. 8
- Milena Kiełducka - kl. 7
- Lena Biskupska -kl. 7
- Zuzanna Trusewicz – kl.8
- Sebastian Buda – kl. 8
- Wiktor Kraszewski – kl.7
- Igor Szewczyk – kl. 7
- Zuzanna Potaczek – kl. 6
- Dorota Florczak – kl. 8
- Hanna Juszczak – kl. 6
- Zuzanna Kamińska - kl. 7
Opiekun: Małgorzata Kowalska
PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „ MOJA HISTORIA”
W dniu 26 października 2018 r. Teatr Kurtyna przedstawił naszym uczniom spektakl „ Moja historia”. Widzowie byli świadkami, jak główny bohater Michał, radzi sobie z przeciwnościami. Spektakl pokazał jakie płyną zgrożenia związane ze środkami uzależniającymi. Uczył jak o siebie dbać w relacjach opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie. Uświadamiał młodemu widzowi, że warto podejmować wyzwania i pracowicie budować poczucie własnej tożsamości i szukać miejsca w grupie życzliwych mu ludzi.
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W MEGA MISJI!
Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu. Poniższy plakat przedstawia dziesięciomiesięczny program edukacyjny do którego dołączyła od września bieżącego roku nasza szkolna świetlica. Programem objęte są dzieci z klasy 2 i 3, a liderem programu jest Pani Karolina Rębas.
Celem MegaMisji jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Ważne jest, aby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj trudno obejść się bez technologii.
Uczniowie pod okiem nauczyciela wykonują kolejne zadania. Podczas realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
Podczas zajęć postawiono na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.TRZYMAJMY KCIUKI ZA NASZYCH MAŁYCH BOHATERÓW!
VII Papieski Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej w Drawnie
W 40 rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II 16 paździerinka 2018 r. w Drawnie odbył się VII Papieski Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły – Zofia Kawecka, Wiktoria Węglewska, Katarzyna Wisłocka, Hanna Juszczak, Anna Kuźniak. Organizatorem głównym był Drawieński Ośrodek Kultury oraz Parafia pw MBNP w Drawnie. Patronat nad Festiwalem objął Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski. Nasza uczennica – Anna Kuźniak została laureatem w kategorii klas VII,VIII i gimnazjalnych:
Gratulujemy i gorąco życzymy dalszych sukcesów.
POMAGAMY ZUZI
Wycieczka do Szczecina
16.10.2018 klasy pierwsza, druga, trzecia i czwarta wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Szczecina. O godzinie 8:00 spotkaliśmy się na zbiórce na dworcu PKP w Bierzwniku. Chwilę później siedzieliśmy już w pociągu. W Szczecinie uczniowie zwiedzili dworzec główny, następnie udali się na przystanek tramwajowy. Część uczniów pierwszy raz w życiu podróżowała komunikacją publiczną.
W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym uczniowie mogli podziwiać wyeksponowane stare samochody i motory, usiąść w starych autach i autobusach, zobaczyć jak wygląda „wszędołaz” czy samochód formuły 1. Mogli również posłuchać dźwięków silników niektórych pojazdów, zrobić sobie zdjęcie na Junaku i motorze policyjnym Yamaha. Uczniowie nauczyli się, że w muzeum należy zachować ciszę, nie wolno dotykać niektórych eksponatów, biegać i krzyczeć. Na pamiątkę część uczniów kupiła sobie magnesy ze zdjęciami eksponatów z muzeum.
Po zwiedzaniu muzeum przejechaliśmy tramwajem do Multikina na film pt. „Hotel Transylwania”. Dzieciom (i nie tylko) bardzo się on podobał. Tradycyjnie w trakcie seansu dzieci jadły popcorn. Po seansie dzieci posprzątały swoje miejsca i udaliśmy się na obiad. Tym razem dzieci uczyły się jak należy zamawiać jedzenie, jak podawać pieniążki i przyjmować resztę, dziękować za wydanie posiłku. Uczniowie jedli w ciszy i spokoju, nie przeszkadzając innym osobom.
Po posiłku dzieci miały chwilę czasu wolnego, w trakcie którego zobaczyły dwie fontanny w centrum handlowym Galaxy, zjadły na deser lody. Między piętrami poruszaliśmy się schodami ruchomymi, a więc dzieci nauczyły się, że jeśli się stoi na schodach, a nie idzie nimi, to należy stać z prawej strony.
W trakcie wycieczki dzieci uczyły się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, czytania rozkładu jazdy pociągów i tramwajów, samodzielnie kasowały bilety w tramwajach, ustępowały miejsca osobom starszym. Uczyły się również samodzielności w czynnościach higieczniczno- porządkowych (mycie rąk po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, sprzątanie miejsca po posiłku, pilnowanie swoich rzeczy, poruszania się w parach po chodnikach).
Do Bierzwnika wróciliśmy około godziny 20:00. Wszystkie dzieci, bardzo zadowolone z udanej wyprawy, zostały odebrane przez rodziców.
Paulina Trynka- organizator wycieczki
I Regionalny Festyn – Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP
Dnia 11.10.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka odbył się I Regionalny Festyn – Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP. Jednocześnie nastąpiło otwarcie boiska do piłki ręcznej, sitkowej i koszykowej, na którym został rozegrany turniej piłki nożnej, w którym uczestniczył wójt Gminy Bierzwnik Pan Adam Błaszczyk, radny Pan Grzegorz Pawlak, dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szczecinie Pan Tadeusz Szczepański, dyrektor GOK w Bierzwniku Pan Władysław Wajda oraz dyrektor szkoły Małgorzata Kowalska.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zieleniewie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bierzwniku oraz Szkoły Podstawowej w Łasku wraz ze swoimi opiekunami mogli uczestniczyć w warsztatach wolontariatu, pierwszej pomocy prowadzonej przez członków OSP w Bierzwniku, sprawdzić się na strażackim torze przeszkód, kibicować drużyną piłkarskim oraz wzmocnić ciepłym posiłkiem. Dla uczestników nie liczyły się wyniki , nadrzędnym celem była integracja różnych grup społecznych. Impreza finansowana była przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Partnerami organizacji festynu byli ZWZOSP w Szczecinie, OSP Bierzwnik, Gmina Bierzwnik oraz Szkołą Podstawowa im. J. Korczaka w Łasku.
UROCZYSTA CEREMONIA NADANIA IMIENIA I SZTANDARU SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W ŁASKU
Dnia 09 października 2018 r. odbyła się niecodzienna uroczystość w naszej szkole. Szkoła oficjalnie otrzymała zaszczytne imię Janusza Korczaka oraz sztandar. Ceremonia rozpoczęła się Mszą Świętą , w czasie której nastąpiło poświęcenie sztandaru przyniesionego przez poczet rodziców : Panią Iwonę Kamińską, Bernadetę Serek i Stanisława Nowaka. W tym pięknym dla szkoły dniu wziął również udział poczet sztandarowy z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku . Kolejnym etapem było przejście do świetlicy w Łasku, gdzie odbyła się główna uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili ją:
- Zachodniopomorski Kurator Oświaty Pani Magdalena Zarębska- Kulesza
- Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego Pani Aneta Kołuda ,
- Wójt Gminy Bierzwnik Pan Adam Błaszczyk,
- Przewodnicząca Rady Gminy Bierzwnik Pani Aniela Banaś,
- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie Pan Marek Garbicz,
- Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku Pani Kinga Recka -Matyjasik,
- Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bierzwniku Pani Renata Wieczorek,
- Proboszcz Parafii Breń Ksiądz Leszek Filipek
- Dyrektor Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Bierzwniku Pani Joanna Cembała,
- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku Pan Władysław Wajda
- Radni Gminy Bierzwnik, Pan Marian Osubniak, Grzegorz Pawlak, Sebastian Czyż,
- Przedstawiciel Nadleśnictwa w Bierzwniku Pan Piotr Skwarna,
- Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Łasku Pan Andrzej Kowalski i Bierzwniku Pan Marcin Cielebąk,
- Prezes PZW Wygon Pan W. Tyczeski
- Szanowni emeryci, byli pracownicy Szkoły Podstawowej w Łasku, Rodzice, uczniowie oraz wszyscy zaproszeni goście.
Szczególne podziękowania należą się uczniom szkoły za piękne zaprezentowanie części artystycznej przygotowanej przez Panią Anetę Pilipakę i Edytę Kiełducką, prowadzącemu uroczystość Panu Markowi Szymanowskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej podniosłej uroczystości: nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz wszystkim, którzy swoją pracą i poświęceniem przyczynili się do jej uświetnienia. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem osób i instytucji, które finansowo wsparły działania szkoły. Dla wyjątkowych Gości placówka przygotowała piękny upominek. Była to płyta z nagraniami małych wykonawców ze szkoły i gminy. Która nosi tytuł ŚWIAT TO MY i powstała przy współpracy z Gminą Bierzwnik, GBS w Bierzwniku oraz Nadleśnictwem Bierzwnik. Koordynatorem oraz instruktorem muzycznym projektu nowo nagranej płyty jest Pani Aneta Pilipaka. Podsumowaniem uroczystości było przejście do szkoły, gdzie można było zwiedzić placówkę oraz dokonać pamiątkowego wpisu do Księgi Pamiątkowej, co uczyniła Kurator Oświaty Pani Magdalena Zarębska- Kulesza.
Ten dzień na trwałe zapisał się na kartach historii szkoły i gminy.
OSOBY I INSTYTUCJE, KTÓRE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO UFUNDOWANIA SZTANDARU SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W ŁASKU
- Wójt Gminy Bierzwnik – Pan Adam Błaszczyk
- Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Bierzwniku
- Usługi Transportowe z Kłodawy Gorzowskiej
- Nadleśnictwo Bierzwnik
- Małgorzata, Andrzej Kowalscy
- Aniela, Stanisław Banaś
- Mieczysław Wilczewski
- Marcin Czarnik
- Jan Czarnik
- Paulina, Rafał Wolarek
- Anna Sebzda
- Barbara Raźniecka
- Damian Biskupski
- Marlena, Tomasz Kołodziejczyk
- Ochotnicza Straż Pożarna w Łasku
- Koło Gospodyń Wiejskich Łasko – Wygon
- Leokadia, Marian Osubniakowie
- Krystyna, Grzegorz Pawlakowie
- Wioletta, Stefan Grochulscy
- Kamila, Łukasz Juszczak
- Daniel Domagała
- Zofia, Zbigniew Bradacz
- Karolina, Dawid Rębas
- Anna, Adam Janiak
- Justyna, Marcin Kukwa
- Aneta, Dariusz Pilipaka
- Magdalena Orzeszko , Przemysław Jankowski
- Cecylia Olejnik
- Ryszarda, Wojciech Pasiak
- Emilia, Marek Szymanowscy
- Paulina, Witold Wolarek
- Magdalena, Piotr Trzcińscy
- Aleksandra, Sebastian Czyż
- Edyta, Robert Kiełduccy
- Ks. Adam Komisarczyk
- Alfreda, Zbigniew Czarnikowie
- Związek Nauczycielstwa Polskiego w Bierzwniku
- Polski Związek Wędkarski w Wygonie – Włodzimierz
Tyczewski
- Irena Górska
- Beata, Grzegorz Zajda
- Dorota Cesiołkiewicz - Mehmedov
Bardzo , bardzo mocno dziękujemy za ten wspaniały gest.
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Kowalska - dyrektor szkoły
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019
w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka
w Łasku
Odśpiewaniem hymnu państwowego, występami artystycznymi nawiązującymi do minionych wakacji a przede wszystkim do 1 września 1939 r.- do II wojny światowej, rozpoczął się kolejny rok szkolny. Pani dyrektor Małgorzata Kowalska powitała przede wszystkim najmłodszych i nowo przybyłych uczniów, życzyła efektywnej i pełnej sukcesów pracy. Nauczyciele wychowawcy przekazali uczniom sprawy organizacyjne w nowym roku szkolnym. W uroczystości wzięli udział rodzice naszych uczniów oraz goście zaproszeni, sekretarz gminy Pan Daniel Domagała, przedstawiciele Nadleśnictwa Bierzwnik – Pan Marek Biskupski i Marcin Kołodziejczyk oraz radni - Pan Marian Osubniak, Grzegorz Pawlak.