Kreatywne zajęcia, które łączą w sobie naukę biologii z robotyką, kodowaniem i programowaniem, „doprawione” nutą samodzielnych działań uczniów, doskonalących współpracę wewnątrzklasową i międzyklasową.
6 kwietnia 2023 roku klasa 5 wraz z wychowawcą i nauczycielem biologii, Panią Karoliną Rębas, przeprowadzili kreatywną lekcje dla klasy 6, na którą zaproszona została Pani Dyrektor – Pani Małgorzata Kowalska i Pedagog Szkolny - Pani Anna Janiak.
Zajęcia miały dwa główne cele. Pierwszy to działanie poprzez własne doświadczenia. Polegało to na tym, że uczniowie klasy 5 w składzie: Tomasz Bil, Szymon Woźniak, Marceli Juszczak, Miłosz Trzciński, Kryspin Szymanowski, Zofia Wolanin, Patrycja Wasilewska, Michał Ślusarczyk i Wiktor Wolarek mieli za zadanie przygotowanie lekcji biologii na temat protistów z użyciem robotów Photon i aplikacji Photon Edu. Piątale nabyli tych umiejętności dzięki programowi Fundacji Orange #SuperKoderzy w którym uczestniczyli w zeszłym roku szkolnym, natomiast w obecnym kontynuują rozwijanie swoich kompetencji cyfrowych poprzez zajęcia rozwijające „Jesteśmy SuperKoderami”. Uczniowie klasy 6 mieli do wykonania zadania biologiczne, które wykonywali za pomocą sterowania robotami, ich programowania i kodowania.
Przebieg zajęć:
Klasa 6 została podzielona na grupy w wyniku losowania. Pierwsze zadanie był to wybór „Prawda/Fałsz”. Szóstale musieli zaprogramować robota Photon w dowolnym interfejsie (jest to sposób komunikacji z robotem poprzez telefon lub komputer) w taki sposób, aby dojechać do zadania i zmienić kolor robota na zielony - kiedy odpowiedź to prawda, na kolor czerwony - kiedy odpowiedź to fałsz. Grupa, która wykonała zadanie jako pierwsza otrzymała dodatkowe pytanie, które było bonusem. Uczniowie korzystali z najprostszego do obsługi interfeju, który nosi nazwę „Joystick”.
Drugie zadanie polegało na dopasowaniu obrazków do terminologii. Uczniowie musieli przyczepić hasło do robota poprzez użycie magnesów i zakodowanie Photona, aby dojechał do odpowiedniego obrazka. Do tego zadania uczniowie musieli wykorzystać trudniejszy w obsłudze interfejs o nazwie „Drow”.
Zadanie trzecie to „Check point”. Uczniowie pokonując tor przeszkód, kodując roboty w trudnym interfejsie „Badge” odkrywają ciekawostki i informacje związane z protistami. Zadanie polegało na dojechaniu do punktu pokonując przeszkody, gdzie czekało na grupę pytanie biologiczne dotyczące protistów. Jeżeli uczniowie odpowiedzieli dobrze – jechali dalej, jeżeli nie – cofali się do „check point’a” i odpowiadali na pytania dodatkowe. Grupa, która jako pierwsza pokonała tor przeszkód otrzymała zadanie, które było bonusem.
Koniec zajęć to wspólny mecz robotów, których zadaniem było poprowadzenie piłki nożnej do bramki, a więc po rywalizacji dwóch grup klasy 6 połączono siły i zrealizowano zadanie.
Uczniowie klasy piątej nadzorowali pracę szóstali, wspierali ich w kierowaniu robotami i sprawdzali poprawność odpowiedzi. Wygrana grupa otrzymała złotą kartę, która zwalnia z jednej kartkówki z biologii, grupa druga otrzymała srebrną kartę czyli ocenę 5 z odpowiedzi.
Drugim celem była współpraca wewnątrzklasowa i międzyklasowa. Cel został osiągnięty na najwyższym poziomie. Klasa 5 i 6 wspaniale wspierała się w trakcie zajęć. Klasa 6 rewelacyjnie pracowała w grupach, a 5 w zaskakujący sposób przygotowywała założone działania kreatywnie, pomagając sobie wzajemnie.
Gratulacje dla klasy 5 i 6 za zaangażowanie, poziom posiadanej wiedzy biologicznej i wysokich kompetencji cyfrowych oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.
Opracowała: Karolina Rębas