Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W ramach obchodów DBI w naszej szkole wykonano gazetkę informacyjną o zasobach Internetu, zagrożeniach oraz korzyściach płynących z racjonalnego korzystania z sieci.
W klasach IV-VIII uczniowie wykonali notatkę na temat bezpieczeństwa w sieci , niektóre ich prace umieszczono na korytarzu do publicznej wiadomości. Uczniowie wzięli udział w lekcjach online:
Klasy VII-VIII
Poniedziałek, 27 Lutego 2023 „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”
Lekcja dotyczyła zagadnień związanych z dezinformacją w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem dezinformacji w mediach społecznościowych. Prowadząca opowiadała, jak rozpoznawać fake newsy i weryfikować informacje w Internecie, w jaki sposób dbać o higienę cyfrową, a także jak nie poddawać się dezinformacji.
Klasy IV-VI
Lekcja online na żywo dla klas IV - VI, w dniu 02.03 o godz. 10:45.
Przebieg zajęć:
Pierwsza cześć: Prezentacja spektaklu „Plik o Folder na tropie internetowych kłopotów”
Spektakl o zasadach bezpiecznego zachowania w Internecie, przedstawienie przygotowane w ramach projektu edukacyjnego „Bądźmy bezpieczni w Internecie” realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – instytut badawczy oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W interaktywnym spektaklu dwaj bohaterowie tłumaczą uczniom: co to jest Internet, jakie zagrożenia płyną z nieświadomego surfowania w sieci oraz jak najlepiej wykorzystywać komputer. Poruszają problem nadmiernego korzystania z sieci, cyberprzemocy, uczą krytycznego podejścia do informacji znalezionych w Internecie oraz pokazują możliwości, jakie dają nowe technologie w wyrażaniu siebie.
Druga cześć: Interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem Bohaterowie – Plik i Folder – zadawali pytania na które odpowiadali uczniowie. Nauczyciel komunikował się ze swoimi uczniami i omawiał odpowiedzi, następnie publikował wybrane na czacie wewnętrznym YouTube.